Język ojczysty - nieoczywisty


 

zdjęcie - gazetka


Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przypadającego na 21 lutego, w ramach kształtowania świadomości językowej uczniów zarówno gimnazjum jak i liceum, biblioteka szkolna przygotowała happening w formie ciekawostek językowych. Jeżeli ktokolwiek miał do tej pory wątpliwości, czy język polski jest językiem trudnym, mógł się jeszcze dodatkowo utwierdzić w swoim przekonaniu. Na pozycję języka polskiego w rankingach typu „najtrudniejszy do nauki” ma wpływ ortografia, trudna wymowa, złożona gramatyka, od której reguł jest wiele wyjątków – i jeszcze mnóstwo innych kwestii.

Spróbowaliśmy rozwiać wasze językowe wątpliwości i mamy nadzieję, że choć trochę  nam się to udało. Wiecie już dlaczego mówimy szedłem a nie szłem, że kiedy chcemy coś wysłać, napisać i rozesłać to robimy to pod adres a w swobodnej rozmowie możemy kogoś poprosić o „zgaszenie” telewizora (choć ten się nie pali).  Ile roboty jest przy leniwych pierogach i jak trudno jest się potem odtłuścić… tzn. odchudzić.  I jaki sens ma zasłanianie zoo? Poznaliście anglicyzmy i germanizmy oraz zapożyczenia z francuskiego i łaciny na co dzień goszczące w naszym języku. Strasznie... ups! Bardzo Wam się podobało?

Czy nadal uważacie, że polski nie jest aż tak trudny? (KPY)