Warsztaty w Schumanie – Centrum Edukacji i Profilaktyki Epsilon


 

W czwartek 23 stycznia do naszej szkoły przyszła Pani Marta wraz z Panem Rafałem. Są oni pedagogami pracującymi w Centrum Edukacji i Profilaktyki Epsilon. Podczas dwóch godzin lekcyjnych przeprowadzili oni z całą naszą klasą warsztaty na temat pozytywnych wartości w naszym życiu.

Zajęcia rozpoczęły się wspólną grą, która miała na celu zapoznanie nas z prowadzącymi. Każdy powiedział swoje imię oraz marzenie lub cel, który chce osiągnąć w najbliższym czasie. Moim zdaniem to zadanie przybliżyło nas do siebie jako klasę, ponieważ każdy mógł podzielić się tym, co skrywał w sobie. Następnie przeszliśmy do najważniejszej części warsztatów. Pan Rafał kazał wczuć nam się w rolę 35 latków, którzy mają własny dom, rodzinę. Punktem kulminacyjnym historii, jaką opowiadał nam pedagog, był moment, gdy dowiedzieliśmy się, że światem zawładnęła apokalipsa, podczas której każdy dorosły umiera. Naszym zadaniem było napisanie listu do naszych dzieci. W nim przekażemy im wartości, jakimi mają się kierować w życiu.

Pracowaliśmy w pięcioosobowych grupach, które wcześniej były utworzone przez prowadzących. Po upływie kilkunastu minut, gdy wszyscy już skończyliśmy, każda z grup przeczytała to, co napisała. Wszyscy podeszliśmy do tego poważnie, ale nie zabrakło też niewinnych żartów pod koniec listu. Nie było dwóch takich samych prac, każda różniła się stylem wypowiedzi, ale również samymi wartościami. Pod presją czasu każdy zwrócił uwagę na sprawy najważniejsze dla danej osoby.

Bardzo miłą niespodzianką był fakt, że wszystkie listy zawierały wzmiankę o wzajemnym szacunku, miłości, rodzinie oraz przyjaciołach. Pod koniec warsztatów nawiązała się bardzo ciekawa dyskusja pomiędzy nami oraz prowadzącymi. Rozmawialiśmy o tym, czy warto się wyróżniać, mieć swoje zdanie i nie podążać za innymi. Była to świetna okazja, aby zobaczyć, co myślą inni na dany temat, bo mimo tego, że jesteśmy razem w klasie, nie każdy rozmawia z każdym, tym bardziej na tak trudne dla nas w tym wieku tematy.

Zajęcia bardzo mi się podobały i wydaje mi się, że każdy się ze mną zgodzi. Była to miła odskocznia od codziennych lekcji. Mam nadzieję, że nawet po zakończeniu warsztatów nadal będziemy potrafili rozmawiać ze sobą bez barier, które prowadzą do nieporozumień i konfliktów.

Olga Zakrzewska kl.3/3