Rok szkolny 2018/2019

Szlakiem bohaterów "Kamieni na szaniec"

W czwartek, 18 października 2018, uczniowie klasy 3/4 wraz z wychowawcą panem Jackiem Baczkurą i panią wicedyrektor Joanną Krawczyk pojechali na wycieczkę edukacyjną "Szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec". Celem wyprawy było przybliżenie uczestnikom miejsc, wydarzeń i postaci opisanych przez Aleksandra Kamińskiego, jak również poznanie historii okupowanej Warszawy i jej mieszkańców.

Pierwszym punktem była siedziba niemieckiego Gestapo znajdująca się w Al. Szucha.
Tu katowano Polaków, w tym także członka Szarych Szeregów Janka Bytnara "Rudego". Obecnie pod tym adresem znajduje się Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa, gdzie można zwiedzić cele, w których więźniowie czekali na przesłuchania. Kolejnym miejscem, do którego udaliśmy się było Muzeum Więzienia "Pawiak",
mieszczące się przy ul.Dzielnej. W latach 1938 - 44 Pawiak był największym niemieckim więzieniem politycznym na terytorium okupowanej Polski. Według szacunków historyków od 2 października 1939 do 21 sierpnia 1944 przez Pawiak przeszło ok. 100 tys. osób, z czego ok. 37 tys. zostało zamordowanych, a ok. 60 tys. wywieziono w 95 transportach do obozów koncentracyjnych oraz innych miejsc odosobnienia. Usłyszeć tu można czytane listy więźniów kierowane do swoich rodzin, pełne słów otuchy i pocieszenia. Ostatnim miejscem naszej wyprawy był Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie leżą polegli żołnierze Armii Krajowej, powstańcy i młodzież z "Szarych Szeregów". Uczniowie zapalili znicze na grobie Stanisława Broniewskiego "Orszy", Macieja Aleksego Dawidowskiego "Alka", Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" i wcześniej wspomnianego Janka Bytnara "Rudego". Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, jak strasznie postępowali Gestapowcy, w jak okrutny sposób przesłuchiwali więźniów, jak żyli więźniowie na Pawiaku, gdzie spoczęli bohaterowie tamtych wydarzeń w tym Alek, Rudy i Zośka.

 

Bartosz Marczak 3/4
Schuman – szkoła dobrych relacji.

Połowa października oznacza między innymi rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W potocznym określeniu jest to Dzień Nauczyciela. Także w tym roku uczniowie naszej szkoły postanowili uhonorować pracę swoich opiekunów.

Prym wiodły pod tym względem klasy ostatniego rocznika Gimnazjum nr 142. Uczniowie z klasy 3/5 przygotowali pyszne torty, które pokój nauczycielski zamienił w ogród słodkich smaków oraz czekoladowych i waniliowych aromatów. Wszyscy nauczyciele otrzymali także kwiaty, serdeczne życzenia i to, co najcenniejsze, uczniowskie uśmiechy.

Dodatkowo samorząd uczniowski gimnazjum przygotował happening – akcję plakatową na terenie całej szkoły. Widoczne na kartkach hasła, aforyzmy w refleksyjny, a czasem w żartobliwy sposób, ujmowały pracę pedagogów, świat szkoły. Członkowie samorządu przeprowadzili też wśród uczniów ankietę, którą nazwali „nauczycielskimi Oscarami” – po przeliczeniu głosów triumfowali w trzech kategoriach: pan Michał Szwedo jako Najlepszy nauczyciel, pan Jacek Baczkura jako Nauczyciel z największym poczuciem humoru, pani Kamila Modzelewska jak Nauczyciel najbardziej bezpośredni, szczery.

Chociaż 14. października wypadł w niedzielę, piątkowe i poniedziałkowe życzenia, plakaty, kwiaty i „małe co nieco”, sprawiły, że Schuman po raz kolejny dał sygnał, że 137 LO w Warszawie okazało się miejscem partnerskiej współpracy i dobrych relacji.

dzu

 

„Konferencja prasowa –wybory do samorządu uczniowskiego!”

Nietypowym wydarzeniem zaskoczyli swoich wyborców uczniowie kandydujący do Samorządu Uczniowskiego. Na dużej przerwie odbył się swoisty happening wyborczy – konferencja prasowa, podczas której uczniowie biorący aktywny udział w kampanii zaprezentowali się i w skrócie przedstawili swoje pomysły na zbliżającą się kadencję.

Zainteresowanie wydarzeniem ze strony młodzieży szkolnej było duże. Pojawiały się dodatkowe pytania od publiczności, a każdy z występujących za mównicą kandydatów otrzymywał głośne brawa.

Happening wyborczy miał na celu przypomnieć uczniom o idei samorządności. Zachęcić ich do skorzystania z prawa do współdecydowania o życiu lokalnej społeczności. Samorząd może kształtować szkolną rzeczywistość. To przywilej, ale i odpowiedzialność. To sztuka mądrych wyborów, przemyślanych decyzji, odwagi i wyobraźni. Już wkrótce, w wieku dorosłym, czeka ich takie samo wyzwanie, jako głosujących członków społeczeństwa obywatelskiego.

dzu

 

 

„Uczeń – człowiek - szkoła”

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w 137 LO im. R. Schumana tradycyjnie rozpoczęło wejście pocztu sztandarowego szkoły i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie głos zabrała pani Dyrektor Jolanta Kaczmara. W swoim przemówieniu życzyła uczniom sukcesów, realizacji planów i wytrwałości. Jednak kluczowym wydarzeniem tego spotkania był wykład gościa naszej szkoły - Prof. dr hab. Barbary Smolińskiej-Theiss, Kierownika Katedry Pedagogiki Społecznej w Instytucie Pedagogiki APS.

Pani profesor w swoim wystąpieniu „Czy wychowanie wg idei Korczaka jest aktualne we współczesnej szkole?” poruszyła ważne kwestie wychowawcze i idee związane charakterem naszej szkoły. Korczakowski model opieki, wychowania i nauczania zakłada przede wszystkim traktowanie ucznia jako podmiotu, młodego człowieka, któremu należy się szacunek i który ma swoje prawa jako członek społeczności. Czy w nawale nakazów, obowiązków, oczekiwań związanych z wynikami nauki i presji stawianej przez świat zewnętrzny możliwe jest zachowanie w szkołach idei Korczakowskich? Wykład pani Profesor skłaniał do refleksji…

dzu

 

Nagroda za egzamin gimnazjalny

Nasza szkoła otrzymała nagrodę w wysokości 4000 zł za zajęcie I miejsca w dzielnicy pod względem wyników egzaminu gimnazjalnego w roku 2018 z matematyki, przyrody i języka angielskiego - poziom podstawowy.

Archiwum wiadomości - wybierz: