„Zachęta”, Saski i górka


 

W czwartek 19 stycznia klasa 3/3 wyjście edukacyjne rozpoczęła od krótkiego spaceru Traktem Królewskim. Najpierw pamiątkowa fotka pod Zamkiem, potem przy świątecznych dekoracjach, no i oczywiście przy pomniku wieszcza Adama Mickiewicza. Wreszcie po chwili byliśmy już na miejscu…

Spotkanie ze sztuką współczesną to zawsze inspiracja do przemyśleń i zadawania wielu pytań. Tak było i tym razem, gdy klasa 3/3 pojawiła się w „Zachęcie” na wystawie nawiązującej do twórczości żydowskiego rzeźbiarza i animatora kultury działającego w przedwojennej Warszawie — Abrahama Ostrzegi  (1889-1942). Znany był on przede wszystkim jako autor rzeźby sepulkralnej — nagrobków. Ta granicząca między światami żywych a umarłych sztuka okazała się niezwykle intrygująca.

 3-3 w zachecie 1 3-3 w zachecie 2

Rzeźba wieży Babel Ostrzegi była symbolicznym modelem stworzonego przez Polaka języka esperanto, który przecież jako idea miał pokonać wszelkie różnice językowe na świecie. Cykl portretów postaci tracących swoją wyrazistość mógł kojarzyć się z motywem przemijania i rolą pamięci w świadomości ludzkiego istnienia. Wreszcie nietypowa instalacja ruchomych obrazów stanowiła grę sfer tajemnicy i poznania, życia i śmierci.

Zwiedzanie wystawy dopełniliśmy „buszowaniem” w księgarni artystycznej Zachęty. A potem…krótką lekcją o architekturze w Ogrodzie Saskim i prawach fizyki – czyli, jeśli nie ma tarcia, ciało pchane silą grawitacji porusza się w dół – z górki! Ale o tym już w filmowym reportażu SchumTV, który niewątpliwie przygotuje Gabrysia.

                                                                                                          dzu