„Festiwal nauki, czyli Dzień Dziecka jedyny w swoim rodzaju.”


 

1 czerwca upłynął nam pod znakiem corocznej imprezy - Festiwalu Nauki. Uczniowie od rana musieli poradzić sobie z niezwykle trudnym wyborem: której z licznych atrakcji w szkole poświęcić czas?

Niektórzy wyrabiali pachnące świeczki i mydełka albo przeprowadzali ciekawe doświadczenia chemiczne, by z ognia mini wulkanów otrzymać tajemnicze rzeźby, a z alchemicznych płynów intensywną pianę. Bezpieczniejsze z pewnością były obserwacje za pomocą mikroskopu, chyba że wśród preparatów odkrył ktoś ebola… 

Swoistą rewelacją była kuchnia molekularna. Według Wojciecha Modesta Amaro jej możliwości zastosowania są nieograniczone i zależą od kreatywności osoby, która chce tę wiedzę spożytkować. Zrywa ona ze starymi wyobrażeniami o gotowaniu. Jej celem jest osiągniecie idealnego, czystego i udoskonalonego smaku potraw - serwowanych w nowych, zaskakujących formach. Potrawy kuchni molekularnej powstają w 100% z naturalnych składników. Do gotowania wykorzystuje się naturalne substancje – choć dania te przyrządza człowiek, a nie przyroda.

 festiwal nauki 2017 - 1  festiwal nauki 2017 - 2 

Bardzo popularne w molekularnych kuchniach jest robienie kawioru z czego się tylko da. To tzw. sferyfikacja. Wystarczy dodać do wywaru z jakiegoś dania alginan sodowy, zanurzyć w roztworze chlorku wapnia i powstają, małe, galaretowate kulki o smaku np. czarnej porzeczki czy kiwi.

Tego dnia, w trakcie Festiwalu nauki, odbył się również Międzyszkolny Konkurs Logika 2017. W konkursie tym szesnastu uczniów zmierzyło się z zadaniami logicznymi. Podczas ich rozwiązywania, młodzi detektywi, wykazali się umiejętnością uważnego patrzenia i interpretacji rzeczywistości rejestrowanej za pomocą wzroku. Popisali się umiejętnością wyciągania wniosków na podstawie pozyskiwanych informacji. Zwyciężyli uczniowie naszego gimnazjum z klasy 2/2!

 Jedną z niezwykłych atrakcji, która cieszyła się największym zainteresowaniem wśród uczniów, okazał się Escape Room przygotowany prze klasę 1/3 i wychowawczynię, Panią Irminę Gniazdowską. Zasady gry panowały takie same jak w prawdziwych Escape Roomach, czyli uczestnicy zabawy musieli znaleźć klucz od pokoju, w którym są zamknięci. W wydostaniu się z niego pomagały im zagadki ze wskazówkami. Tematem naszego Escape Roomu były Stany Zjednoczone. Podzieliliśmy salę na 4 części, a więc na 4 kategorie, którymi były: geografia, strefa 51, polityka oraz popkultura.  Escape Room był świetnym połączeniem dobrej zabawy oraz nauki.

W sali komputerowej można było porozwiązywać zagadki  i testy o tematyce geograficznej. W innej pokonać quizy językowe z niemieckiego, a w następnej uczyć się kaligrafii po japońsku! To jednak nie wszystko – warsztaty fotograficzne, kurs pierwszej pomocy, turniej szachowy, konserwacja roweru, gry sportowe, prezentacja projektu gimnazjalnego - każdy mógł znaleźć coś dla siebie!

W trakcie Festiwalu Nauki uczniowie klasy 2/2 w dwóch sesjach zaprezentowali wykonaną ze styroduru i papieru makietę Zamku Książ, a także opowiedzieli o tajemniczej historii zamku. Uczniowie w czasie prezentacji multimedialnej rozwiązywali Quiz historyczny o dziejach zamku, a na zakończenie szukali ukrytego w jednej z tekturowych wież skarbu smakołyku.

1 czerwca w naszej szkole znów był świętem zabawy i nauki. Zapraszamy za rok, na pewno pojawią się nowe atrakcje!

                                                                                                          (nauczyciele)