„CSW – czyli nasi uczniowie i SchumTV w Centrum Sztuki Współczesnej”


 

centrum sztuki wspolczesnej 

Na koniec mijającego tygodnia ekipa SchumTV w asyście uczniów z klas 2/2 i 3/1 wybrała się do Zamku Ujazdowskiego, czyli do Centrum Sztuki Współczesnej. Celem było nakręcenie materiału  do reportażu o dokonaniach artystów z początku XXI wieku i wywiad z Panią Ewą Grządek, kuratorką wystawy w CSW.

Szczęśliwie pogoda dopisała, więc Adrian, główny fotograf SchumTV, mógł dokumentować  kolejne etapy naszej wyprawy. Zapanowała miła przedwakacyjna atmosfera z domieszką lekkiego dreszczyku – oczekiwania na spotkanie z nieprzewidywalną sztuką współczesną. Jeszcze tylko schody z Agrykoli i już byliśmy na tarasie przed Zamkiem – tam rozkoszowaliśmy się panoramą na Wisłę i Łazienki…

 

Już przed głównym wejściem zetknęliśmy się z przestrzenią artystyczną. Była to instalacja Jenny Holzer „Ławy” – na kamiennych ławkach widniały napisane po angielsku aforyzmy, które inicjowały w przechodniach nietypową dawkę refleksji. Natomiast z drugiej strony, kilka metrów od bryły Zamku, artysta Grzegorz Drozd („Zmory”) zapowiada metaforycznie swoją wystawę poprzez zbudowane symboliczne ogrodzenie, bramę z otwartą dłonią, tęczowe promienie umieszczone w ogrodzeniu – nie mieliśmy wątpliwości – za bramą była już sfera sacrum.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zbioru prac współczesnych twórców rumuńskich pt. „Kilka gramów żółtego, czerwonego i niebieskiego”. Ekspozycję komentowała Pani Ewa Grządek, kuratorka wystawy, która udzieliła potem wywiadu SchumTV. Uczniów intrygowały różne style i formy prac – malarskie, pokazy wideo (zwłaszcza kilkunastominutowy „dokument” przedstawiający zamknięte razem w tzw. White cube sarnę i wilka), instalacje (np. dwie papugi w ogromnej klatce symbolizującej blok mieszkalny według architektonicznej koncepcji Corbusiera; obrys samochodu bmw3 wykonany ze skórzanej uprzęży dla koni).

Jednak najwięcej emocji wywołała wystawa „Zmory” Grzegorza Drozda. Niezwykle barwna, różnorodna pod względem treści i formy. Nawiązująca do wielu obszarów ludzkiej świadomości, zderzająca ze sobą świat prywatny ze sferą publiczną. Nie obyło się też bez prowokacji artystycznej i kilku motywów „dla dorosłych”… Ale o tym dokładniej w relacji w SchumTV.

Spotkania ze sztuką współczesną są bardzo cenne. Pobudzają wyobraźnię, skłaniają do myślenia. Włączają młodych ludzi w żywy krwioobieg kultury. Inspirują, uczą tolerancji i wartości wolności jako podstawowego warunku bycia w pełni człowiekiem, człowiekiem szczęśliwym…

                                                                                                          dzu