ROK SZKOLNY 2017/2018 

Lekcja jezyka francuskiego z udziałałem Simon Schoobroodt i Pierre Calvar, w której udzaiał wzieli uczniowie klasy dwujezycznej z jezykiem francuskim

lekcja po francusku


ROK SZKOLNY 2014/2015


Dyplomy DELF A2

 

Serdecznie gratulujemy uczniom klasy III/1, którzy w sesji zimowej 7 lutego 2015 rokun  przystąpili do egzaminów państwowych  DELF na poziomie A2 z jezyka francuskiego . Wszyscy uzyskali dyplom potwierdzający znajomość jezyka francuskiego na tym poziomie. Gratulujemy: Gabrysi Broler, Gabrysi Sagała, Dominikowi Rycharskiemu, Jankowi Drabikowi, Wiktorii Lesiak i Paulinie Zboina. W czerwcu kolejna sesja tym razem A1 - trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

delf1



Petit Pierre 

Piątego marca w czwartek klasy II/1 oraz III/1 pod opieką Pani Gniazdowskiej i Pani Romskiej wybrały się na spektakl w języku francuskim, który odbył się w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ulicy Elektoralnej 12. 

Zgromadziliśmy się przed budynkiem szkoły o godzinie 8:55, skąd gotowi byliśmy wyruszyć w drogę na spektakl pt. ,,Petit Pierre”. Równo o godzinie 10:00 na scenę weszło dwóch znanych aktorów, którzy w języku francuskim opowiedzieli nam bardzo ciekawie o losach pewnego niepełnosprawnego artysty, który siłą własnych rąk i wyobraźni stworzył wesołe miasteczko napędzane jednym, zwykłym rowerem, które do dziś szczyci się dużą sławą. Wesołe miasteczko pokazuje w swych kształtach i kolorach całą historię XX wieku widzianą oczyma Petit Pierre’a. Barwnej i emocjonalnej historii życia chłopca towarzyszyły również liczne, niewielkie przedmioty z drutu, bądź z papieru wykonywane wówczas przez opowiadających autorów sztuki- miały one zastępować prawdziwą grę aktorów przedstawiającą życie Pierre’a, m.in jego wynalazki, zainteresowania czy rodzinę. Tytuł ,,Petit Pierre” (pol. ,,Mały Piotruś”) odnosi się do wyglądu chłopca, gdyż ten urodził się nienaturalnych rozmiarów. Artysta jednak mimo urody odmiennej niż inni ludzie (naśmiewający się i drwiący z niego), zyskał w ich oczach szacunek i respekt, bo swoją inteligencją przerastał niejednego. Nie należy oceniać książek po okładkach - być może jest to jedna z interpretacji tytułu. Po zakończeniu spektaklu, na scenę weszła autorka sztuki - Suzanne Lebeau, a widzowie zadawali liczne pytania dotyczące spektaklu. Pierwsze pytanie uczennicy klasy 2/1, Wiktorii, skończyło się otrzymaniem drucianego kwiatka prosto z rąk jednego z aktorów! A brzmiało ono tak: ,,Czy włosy tego pana są sztuczne?” W końcu humoru nigdy nie za wiele! 

Przyszła pora na autografy, a po nich, uczniowie z żalem opuścili teatr i szczęśliwie wrócili na lekcje. 

         Basia Lewandowska kl. II/1

petit pierre1


La Fête de la Francophonie - Święto Frankofonii

 

Z okazji Święta Frankofonii w Warszawie, 18 marca 2015 roku, o godzinie 20:00, w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej 12 odbył się fantastyczny koncert belgijskiego zespołu  „Dalton Telegramme”, w całości zorganizowany i sfinansowany przez Przedstawicielstwo Walonia - Bruksela. Na imprezie byli obecni nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły oraz innych szkół. Nasze gimnazjum reprezentowali między innymi: pani Agata Romska i pan Dominik Zuziak. 

Grupa muzyczna „Dalton Telegramme” to kwartet grający muzykę folkową z elementami muzyki westernowej. Muzycy grali na wielu różnych instrumentach między innymi na: gitarach, perkusji, kontrabasie, harmonijce ustnej, tarce, kubkach, grzechotkach, ukulele, flecie czy banjo. Artyści przedstawili kilkanaście swoich utworów, przy których od razu chciało się tańczyć. Większość utworów była żywa i skoczna, w stylu western, niektóre piosenki były nieco wolniejsze. W przerwach między piosenkami wokalista żartował z publicznością. Artyści dobrze nawiązywali kontakt ze słuchaczami, wprowadzając miłą atmosferę na widowni. Pod koniec koncertu po ogromnych brawach zespół zdecydował się zaprezentować jeszcze kilka utworów na bis. Po koncercie były sprzedawane płyty zespołu, a chętni poszli zdobywać autografy. Wieczór wypadł wspaniale.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne atrakcje związane ze Świętem Frankofonii w przyszłym roku. Zapraszamy wszystkich do aktywnego udziału w dniach frankofonii w naszej szkole – już w najbliższym tygodniu!

 Kasia Kołat kl. II/1 

            dalton1dalton2 

                     dalton3dalton4

 


metz1Wycieczka do Francji
(5 – 13 maja 2009)

Dnia 5 maja 2009 roku grupa 20 uczniów klas II/5 i I/5 pod opieką p. Iwony Grędy, p. Marzeny Romanowskiej i p. Urszuli Wróblewskiej wyjechała na 9-dniową wycieczkę do Francji. W pierwszych dniach młodzież zwiedziła również Brukselę oraz Luxembourg. Głównym celem wycieczki był udział w europejskich obchodach Święta Europy w Montigny – Lès – Metz, we Francji, zorganizowanych przez Europejskie Centrum Roberta Schumana w Scy-Chazelles. Uroczystość była również zakończeniem projektu „Integracja europejska – Fabryka pokoju” , w którym braliśmy udział razem z uczniami z Niemiec, Francji, Belgii, Rumunii, Litwy i Szwecji.

Dnia 9 maja zaprezentowaliśmy spektakl opowiadający o burzliwych wydarzeniach związanych z obaleniem komunizmu i buntem wobec poprzedniego ustroju. Wszyscy byli bardzo głęboko poruszeni naszym występem. Wiele osób nam gratulowało. Ponadto każdy kraj zaprezentował swoją kuchnię regionalną. My przygotowaliśmy: oscypki, kiełbasę krakowską, sękacz, talarki krakowskie, śliwki w occie, ptasie mleczko, cukierki oraz krówki. W przerwie między pierwszą a drugą połową uroczystości odbył się piknik. Nasi chłopcy wspomagani przez szwedzkiego nauczyciela rozegrali mecz przeciwko uczniom francuskim. Wygraliśmy 7:6 prawdopodobnie dzięki wspaniałemu dopingowi dziewcząt. Na zakończenie uroczystości otrzymaliśmy Certyfikaty potwierdzające aktywne uczestnictwo w projekcie. Pani Dyrektor Jolanta Kaczmara przekazała na ręce Dyrektora Europejskiego Centrum Roberta Schumana, Pana Richarda Stocka statuetkę przedstawiającą patrona naszego gimnazjum. Spotkanie z przyjaciółmi z innych krajów było niezwykłym przeżyciem. Wszyscy byli serdeczni i otwarci na nowe znajomości. Pomimo różnic językowych i kulturowych dobrze się porozumiewaliśmy.

W kolejnych dniach uczniowie zwiedzili Metz, Verdun, Nancy oraz Strasbourg.
Spektakl: Polska – Fabryka pokoju został również zaprezentowany rodzicom i uczniom sekcji dwujęzycznej francuskiej 3 czerwca 2009. Na spotkanie przybył Pan Burmistrz Krzysztof Bugla. Uczniowie klasy I/5 przygotowali poczęstunek dla rodziców i kolegów. W przyjaznej atmosferze podsumowaliśmy miniony rok szkolny i działalność sekcji dwujęzycznej.