Słowniczek polsko - angielsko - francusko - niemiecki wyrazów związanych z energią odnawialną i ochroną środowiska opracowany w ramach programu "Warszawska energia - od poznania do EKO - działania" realizowanego w latach 2014 - 2015
w Zespole Szkół nr 113


Eko - bus

W ramach działalności i promocyjnej Krajowej Agencji Poszanowania Energii edukacyjnej (w zakresie racjonalnego wykorzystania energii oraz rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii) przyjechał do naszej szkoły 11 lutego 2015 r. Autobus Energetyczny. Akcja ma charakter ogólnopolski i określona jest  w programie „Warszawska Energia - od poznania do EKO – działania”. Prezentowaną ekspozycję obejrzało 150 uczniów z gimnazjum i liceum. Uczniowie poznali różne  sposoby oszczędzania energii i poszerzyli wiadomości o działaniu urządzeń solarnych. Głównym celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie zmian klimatu. To także badanie przyczyn zachodzenia tych zmian i podejmowanie  działań, aby przeciwdziałać owym negatywnym procesom. Mają zachęcić każdego do podejmowania wysiłku na rzecz ochrony klimatu w codziennym życiu i otoczeniu: w domu, w pracy, w szkole, lokalnym środowisku. Autobus stanowi  mobilne centrum informacyjno – edukacyjnego. Zawiera min. sugestywne, plastyczne dane o ogniwach fotowoltaicznych, elektrowniach wiatrowych, infrastrukturze wodno – ściekowej, bezprzewodowym sterowaniu oświetleniem i ogrzewaniem, energooszczędnym oświetleniu, inteligentnych sieciach energetycznych. Każdy z nas przyczynia się do powstawania zagrożeń dla klimatu. W ramach realizacji projektu planowane jest przeprowadzenie kampanii edukacyjnej na terenie 200 gmin. Eksperci jeżdżący autobusem będą tworzą grupę doradczą, która oferuje nieodpłatną, niezależną i najbardziej aktualną wiedzę na tematy związane ze zmianami klimatu i efektywnością energetyczną. 

Wizyta EKO – busa wpisuje się w naszą szkolną tradycję działań na rzecz zdrowia i ekologii. To kolejny przykład tego, jak doceniamy wychowanie młodego człowieka jako obywatela dbającego nie tylko o swoją karierę, lecz także o wspólne dobro, jakim jest nasza natura, nasza planeta. 

ekobus2ekobus3

ekobus1ekobus4

 

Godzina dla Ziemi

Po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w akcji organizowanej przez WWF Godzina dla Ziemi (Earth Hour). Akcja rozpoczęła się w 2007 roku w Sydney, kiedy dwa miliony ludzi zgasiły światło w swoich domach. W międzyczasie, Godzina dla Ziemi WWF urosła do rangi największej proekologicznej akcji w dziejach świata. W tym roku przebieg akcji wykracza poza symboliczny gest i staje się okazją do rozwiązywania konkretnych problemów ekologicznych. W Polsce jest to pomoc dla morświna. Fundacja WWF Polska działania na rzecz ochrony bałtyckiej populacji tego krewniaka delfina rozpoczęła już na początku marca. 

Jak mówi rzecznik WWF Paweł Średziński - Bałtyk zaczyna się w domu każdego z nas, a 99% terytorium Polski leży w jego zlewisku. Dlatego wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za los Morza Bałtyckiego i jego mieszkańców, w tym krytycznie zagrożonego wyginięciem w naszym morzu morświna. Przez cały miesiąc możemy faktycznie pomóc tym ssakom. Wystarczy złożyć podpis pod apelem na stronie godzinadlaziemi.pl oraz podzielić się informacją o naszej akcji i morświnie z innymi.

Zachęcamy wszystkich uczniów i ich rodziców do aktywnych działań w ramach tego międzynarodowego wydarzenia. Wystarczy wyłączyć światło na jedną godzinę 28 marca o godz. 20.30. Dodatkowo, można się zalogować się na stronie www. godzinadlaziemi.pl i podpisać apel w obronie zagrożonego wyginięciem bałtyckiego morświna!

PRZYŁĄCZ SIĘ - WYŁĄCZ SIĘ!

P.S. Odpowiedź na najczęściej zadawane przez uczniów pytanie 

Korzystanie z telewizora, komputera, sprzętu do odtwarzania muzyki itp. jest dozwolone. Chodzi tylko o symboliczne wyłączenie oświetlenia, będące dowodem poparcia działań na rzecz ochrony środowiska!

Na stronie WWF wszyscy zainteresowani mogą znaleźć ciekawe artykuły dotyczące środowiska i porady, jak dbać o środowisko na co dzień.

Joanna Ogrodzka
Międzynarodowy kalendarz i nasz kwiecień :)

ecozeKalendarz1 ecozeKalendarz2

     W dniu 28 kwietnia 2011 roku w Gimnazjum nr 142 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana przy ul. Olgierda 35/41 w dzielnicy Targówek, odbył się VIII Festiwal Nauki. Jedną z najciekawszych atrakcji festiwalu było otwarcie Edukacyjnego Centrum Odnawialnych Źródeł Energii. Projekt powstał przy wsparciu Wydziału Energetyki Miejskiej Biura Infrastruktury Urzędu m. st. Warszawy, Dzielnicy Targówek i darczyńców – firmy Viessmann.
      Edukacyjne Centrum Odnawialnych Źródeł Energii zostało otwarte przez symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali m. In. Pani Jolanta Kaczmara – Dyrektor Gimnazjum nr 142, Pan Leszek Drogosz – Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m. ST. Warszawy, Pan Zbigniew Poczesny – przewodniczący Rady Dzielnicy Targówek, Pan Grzegorz Zawistowski – Burmistrz Dzielnicy Targówek, Pan Sławomir Antonik – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek oraz Pan Sebastian Walerysiak – Dyrektor firmy Viessmann.
       Po uroczystym otwarciu przedstawiciele darczyńcy zaprezentowali zasady działania instalacji a także przedstawili osiągnięcia firmy Viessmann w budowie urządzeń służących podnoszeniu efektywności energetycznej i wykorzystaniu lokalnych źródeł energii pochodzących ze słońca, biomasy i otoczenia.
     Urządzenia Edukacyjnego Centrum Odnawialnych Źródeł Energii, oparte na darmowych kolektorach słonecznych, pompie ciepła i baterii fotowoltaicznej będą nie tylko służyły jako wspomaganie systemu energetycznego szkoły ale przede wszystkim mają promować wśród uczniów warszawskich szkół zagadnienia związane z ochroną środowiska, wykorzystywaniem alternatywnych źródeł energii oraz optymalizacją jej zużycia. Laboratorium to naocznie pozwoli uświadomić młodzieży, jak działają odnawialne źródła energii i jakie z tego płyną korzyści dla środowiska.

(tekst pochodzi ze strony http://infrastrukura.um.warszawa.pl/)

otwarcie1

otwarcie2 

 

 

 

otwarcie3

sprzęt3

 

 

 

 

 


Zapraszamy do obejrzenia folderu informacyjnego:

Folder- przód

Folder- środek

Pisali o nas:

- "Viessmann: Edukacyjne Centrum Odnawialnych Źródeł Energii"

"Centrum Odnawialnych Źródeł Energii"

- "Warszawa: otwarto Edukacyjne Centrum Odnawilanych Źródeł Energii"

- "Otwarto Edukacyjne Centrum Odnawialnych Źródeł Energii"


STUDYJNA WIZYTA PRZEDSTAWICIELI URZĘDU MIASTA ŁODZI


wiyzta studyjna łódźwiyzta studyjna łódź2
Artykuł z wizyty


SZKOŁA PEŁNA ENERGII

 

W ramach programu „Szkoła pełna energii” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej,  Gimnazjum Nr 142 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana  na ul. Olgierda 35/41 miało zaszczyt gościć: Pana Ric Todd Ambasadora Wielkiej Brytanii z przedstawicielami British Council reprezentowanymi przez Panią Rebeccę Mason i Pana Przemysława Tymińskiego oraz Panią Zuzannę Naruszewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z przedstawicielami Wydziału Edukacji i Kultury dla Dzielnicy Targówek i Wydziału Energetyki Miejskiej Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy.
W ramach lekcji „Globalne zmiany klimatu” szanowni goście starali się zwrócić uwagę na problemy całego świata związane z globalnymi zmianami klimatycznymi oraz ekologią. Pan Ambasador Ric Todd z wielką przyjemnością  odpowiadał na wszystkie pytania uczniów i zaoferował swoją pomoc w realizacji wszelkich inicjatyw na rzecz poszanowania klimatu. Po zakończonych warsztatach z uczniami Pan Ambasador wizytował miejsce budowy powstającego w Gimnazjum Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii.
Dla zainteresowanych inicjatywą zapraszamy na stronę internetową www.edukacjaekologiczna.org  w zakładce „Akcje z klimatem”.  Zdjęcia z lekcji możemy zobaczyć na stronie galerii: http://infrastruktura.um.warszawa.pl/galerie/program-szkola-pelna-energii

 


 

 

Nasza szkoła bierze udział w programie Regionalnego Centrum Ekologicznego „Wdrażanie edukacji o ochronie klimatu i efektywności energetycznej” realizując projekt „Klasa z Klimatem”. W ramach tego projektu uczniowie Janek Bielecki i Rafał Chwalczuk opracowali film „Oszczędzanie energii”. Zapraszamy do obejrzenia filmu.Goście w naszej szkole...

goście w solariumDnia 9 września 2011 gościliśmy w naszej szkole delegacje z Biura Infrastruktury Wydziału Energetyki Miejskiej z Warszawy i Łodzi oraz z łódzkiego Wydziału Edukacji . Celem wizyty było zobaczenie rozwiązań technicznych zainstalowanych w naszej szkole urządzeń solarnych (kolektorów próżniowych, kolektora cieczowego, modułów fotowoltaicznych i pompy ciepła) oraz poznanie możliwości wykorzystania tych urządzeń w celach dydaktycznych.
Goście zwiedzali Edukacyjne Centrum Odnawialnych Źródeł Energii znajdujące się w naszej szkole. W sali ekspozycyjnej uczestniczyli w krótkim wykładzie „Wykorzystanie energii światła słonecznego” prowadzonym przez Panią Jadwigę Poznańską doradcę metodycznego m.st. Warszawy w zakresie fizyki.

Po wykładzie oglądali zainstalowaną w sali ekspozycyjnej pompę ciepła Vitocal 300-A typu powietrze - woda oraz urządzenia solarne współpracujące i monitorujące pracę pompy. Pompa ciepła wspomagana jest przez 8 kolektorów słonecznych umieszczonych na dachu budynku szkolnego. Pompa ciepła ogrzewa pomieszczenia w okresie niskich temperatur zewnętrznych i chłodzi w okresie upałów. 
Nasi uczniowie z klasy III, którzy opracowali w r. sz. 2010/2011 projekt edukacyjny „Energooszczędny dom” pokazywali gościom wykonane przez naszych uczniów makiety i modele wykorzystujące energię solarną: model domu energooszczędnego z fotoogniwami, makietę domu z kolektorami słonecznymi, model samochodu z fotoogniwami, kolektor słoneczny i wiele innych. rządzeń solarnych. 
Goście zwiedzali również Laboratorium Słoneczne EKO Domek, w którym moduły fotowoltaiczne dostarczają energii elektrycznej, a kolektor słoneczny ciepłą wodę użytkową.
Goście uzyskali informacje o pompie ciepła, fotoogniwach i kolektorach słonecznych oraz o celowości zainstalowania tych nowoczesnych urządzeń solarnych w naszej szkole.