Miasto Stołeczne Warszawa- Biuro Infrastruktury (www.infrastruktura.um.warszawa.pl)

wydało broszurę „Plan działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku”, w której opracowano syntezę działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej i redukcji gazów cieplarnianych w sektorze mieszkalnictwa, budownictwa, transportu, handlu, przemysłu, przesyłu i dystrybucji energii zgodnie z wytycznymi UE. Godnym podkreślenia jest fakt, ze aktywność Warszawy na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju jest dostrzegana i doceniana przez społeczność międzynarodową, czego przejawem było powierzenie Polsce zorganizowania w listopadzie 2013 r. w naszym mieście XIX Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ COP19.

To największe na świecie wydarzenie o tak ważnym charakterze stanowiło znakomitą okazję do zaprezentowania zasad zrównoważonego rozwoju  Warszawy.

W w/w broszurze w rozdziale 4.6. „Działania w sektorze przesyłu energii i dystrybucji energii” przedstawione są również działania naszej szkoły na rzecz wykorzystania energii odnawialnej w ECOŹE- fot. s. 25.  

 broszura energia1 broszura energia2

 

W dniu 06.03.2014 roku  w naszej szkole miało miejsce ciekawe wydarzenie. Klasa I/2 spotkała się w Centrum Odnawialnych Źródeł Energii z panią fizyk, Jadwigą Poznańską, która opowiedziała nam o możliwościach energii odnawialnej. Zajęcia takie Pani Poznańska prowadzi cyklicznie z grupami uczniów z różnych szkół warszawskichDowiedzieliśmy się, jak wiele zastosowań ma energia słoneczna i że tak nowoczesne, oszczędne i ekologiczne rozwiązania posiada również, jak określiła Pani Poznańska „nasza niezwykła szkoła”.   

 

1-2w loze 1     1-2w loze 2

W trakcie spotkania, przeszliśmy do eko-domku, który znajduje się na terenie szkoły. To wspaniałe pomieszczenie jest w pełni zasilane energią z kolektorów słonecznych, umieszczonych na dachu budynku. Ciepła woda  i prąd pochodzą właśnie z tego źródła, które można pozyskiwać ze skumulowanej energii słonecznej przez cały rok. Podgrzaną w ten sposób wodę dostarcza niezwykły system pomp, znajdujący się w piwnicy szkoły. Bardzo ciekawym momentem spotkania, było oglądanie makiet i wynalazków skonstruowanych przez uczniów naszej szkoły. Wynalazki te, w doskonały sposób obrazowały wielkie możliwości energii świetlnej np. czołg, który po skierowaniu w jego stronę światła z lampki mógł jeździć. To pouczające spotkanie ubarwiła piosenka o ekologicznym domku napisana przez panią Iwonę Grendę, nauczycielkę muzyki i pana Dominika Zuziaka, nauczyciela języka polskiego, którą wspólnie z naszą wychowawczynią, panią Martą Kańczułą zaśpiewaliśmy naszemu gościowi. W ciągu tych dwóch, jakże ciekawych godzin, bardzo wiele  dowiedzieliśmy się o energii odnawialnej i o naszej szkole. Na koniec, mieliśmy możliwość wpisania się do księgi pamiątkowej, aby móc uwiecznić nasze wrażenia z tego spotkania i podziękować pani od fizyki.


 


 

Laboratorium słoneczne w naszej szkole!

W Gimnazjum nr 142 im. Roberta Schumana opracowano autorski projekt zorganizowania Szkolnego Laboratorium Wykorzystania Energii Słonecznej. Projekt został laureatem Konkursu Grantowego 2007/2008 „Szkoła z klimatem” zorganizowanego przez Fundację Nasza Ziemia. Grant ufundowała spółka Vattenfall Heat Poland.
„Laboratorium słoneczne” znajduje się w mieszkaniu przy szkole, w którym poprzez zastosowanie urządzeń solarnych, takich jak ogniwa fotowoltaiczne i kolektor słoneczny, wykorzystana zostaje energia słoneczna do ogrzewania wody, zasilania żarówek energooszczędnych i grzałki elektrycznej. Nasze laboratorium jest miejscem dostępnym dla uczniów okolicznych szkół i osób dorosłych zaangażowanych w propagowanie postaw poszanowania środowiska naturalnego. Znajduje się tam biblioteczka z książkami, czasopismami i broszurami tematycznie związanymi z ochroną środowiska.

ls1

Uroczyste otwarcie laboratorium miało miejsce w czerwcu 2008 roku.

ls2

W ramach tego projektu Gimnazjum nr 142 przy współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie zorganizowało dnia 8 stycznia 2008 r. w Urzędzie Dzielnicy Targówek konferencję z cyklu „Dla Ziemi” przeznaczoną dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych ze szkół Targówka.

konferencja20Dla20Ziemi1

O naszym projekcie:

» "Co słychać w szkołach z klimatem? - relacja z działań"

» Konkurs grantowy "Szkoła z klimatem" rozstrzygnięty

» Ekologia praktyczna w Gimnazjum nr 142 im. Schumana na warszawskim Targówku

» Konferencja "Dla Ziemi" w Urzędzie Dzielnicy Targówek

fundacja20nasza20ziemia1 vattenfal20logo1