"Notatka z lekcji"


 

      fiyzka  lekcja pokazowa 007Dnia 28 marca 2012 r. odbyła się w kasie II.1 gimnazjum bardzo ciekawa lekcja fizyki z elementami języka angielskiego „Ciecz o wyjątkowych własnościach”. Uczniowie w zespołach sporządzali ciecz nienewtonowską z mąki ziemniaczanej i wody wg podanego przepisu. Wspólnie w zespołach badali własności tej dziwnej cieczy. Zastanawiali się czy jest to ciecz czy ciało stałe i w jakich sytuacjach ta dziwna ciecz ma własności ciała stałego, co decyduje o tym, że zachowuje się jak ciało stałe. Bawiąc się z tą niezwykłą cieczą mieli wykazać doświadczalnie jej własności ciała płynnego i ciała stałego. Badali w jakich sytuacjach zachowuje się jak ciecz, a w jakich jak ciało stałe. Uderzali ciecz młotkiem, robili z niej kule, które po chwili rozpływały się, odbijali piłkę tenisową od powierzchni cieczy, dmuchali tworząc fale, zmieniali jej kształt, obserwowali jej płynność. Wnioski z doświadczeń omawiali i zapisywali w języku angielskim.

    Stwierdzili, że pod wpływem siły działającej w krótkim przedziale czasu, czyli gdy czas działania ∆t dążył do 0 ciecz wykazywała własności ciała stałego: rwała się, można było tworzyć z niej kule, piłka tenisowa odbijała się od jej powierzchni, pod wpływem uderzeń młotkiem tworzyły się „dziury”. Lekcję zakończył krótki film „Zabawy w basenie z cieczą nienewtonowską”.
   Zachęcamy wszystkich do wykonania tej niezwykłej cieczy zwanej cieczą nienewtonowską wg poniższego przepisu: przystępując do jej wykonania należy zaopatrzyć się w niewielkie naczynie do wymieszania składników oraz porcję mąki ziemniaczanej i zimnej wody (temperatura nie wyższa od pokojowej). Do naczynia sypiemy pewną ilość mąki, na początek np.: pół plastikowego kubka. Następnie ciągle mieszając bardzo powoli dodajemy porcjami wodę. Początkowo mąka będzie nasiąkać wodą, lecz w pewnym momencie osiągniemy stadium cieczy nienewtonowskiej. Łatwo to rozpoznać po fakcie, iż im szybciej próbujemy mieszać, tym jest to trudniejsze. W ekstremalnych przypadkach płyn może się wtedy zachować jak plastyczne ciało stałe (rwać się, oddzielać się na kawałki, które po ustaniu mieszania jednak „stapiają się” w jednorodną ciecz). Przy powolnym mieszaniu płyn zachowuje się jak niezbyt gęsta ciecz. Możemy jeszcze dodać ostrożnie niewielką ilość wody (niewielką, ponieważ dalsze dolewanie wody może zniszczyć właściwości nienewtonowskie i płyn zacznie się zachowywać jak zwykła ciecz). Gdy uderzając w płyn łyżką nie usłyszymy „chlupotu”, to ciecz nienewtonowska jest gotowa. Uwaga! Tak powstałą masę należy często mieszać by zapobiec rozwarstwieniu.

                                                              Miłej zabawy!