Ślubowanie klas pierwszych i rocznica odzyskania niepodległości.


 

Dnia 13 listopada w naszej szkole odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Uroczystość ta, zgodnie z panującą w naszej szkole tradycją, była powiązana z obchodzoną przez nas rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, tak ważnej dla każdego człowieka .

   O godzinie 12.00 na hali pojawili się uczniowie klas pierwszych gimnazjum i liceum wraz z wychowawcami, a także nauczyciele naszej szkoły i delegacje klas trzecich gimnazjum . Chwilę po zajęciu miejsc przez przybyłych, pani Urszula Mazur, prowadząca tę wyjątkową uroczystość, poprosiła wszystkich o powstanie . Po pojawieniu się pocztu sztandarowego odśpiewaliśmy, pod wodzą pani Iwony Grędy, nasz hymn narodowy. Następnie głos zabrała pani dyrektor Jolanta Kaczmara i przedstawiciel rady rodziców. Kierowali swoje słowa do pierwszoklasistów, którzy uwagą wysłuchali refleksji o dzisiejszym święcie i symbolice uczniowskiego przyrzeczenia.

 slubowanie1    slubowanie2

   Potem nadszedł czas na uroczyste ślubowanie. Najpierw przysięgę składali uczniowie klas pierwszych gimnazjum, po nich pierwszoroczni licealiści. Wszystkim udzielił się podniosły nastrój uroczystości i wyjątkowy sens wypowiadanego przez uczniów słowa "ślubujemy".

   Następnie przyszedł czas na część artystyczną, której celem było przypomnienie wszystkim o czasach niewoli, a także przedstawienie wydarzeń z tamtych lat w formie bardziej przystępnej dla młodych ludzi niż czytanie książek zawierających opis wydarzeń historycznych . Część artystyczną poprowadzili Wiktoria Mróz i Marcin Małecki. Wśród recytatorów można było wyróżnić kilkoro uczniów z klasy 2/3 ,3/4 i LO, jednak największą część występujących stanowiły uczennice klasy 3/5 : Ewa Janduła, Ewa Krasoń, Aleksandra Figarska, Wiktoria Chybił, Karina Kulisiak, Małgorzata Kudelska i przede wszystkim Karolina Radosiewicz, która zachwycała widzów swoją dykcją i świetną modulacją głosu.

   Wyjątkowym momentem był również występ Oli Graneckiej z klasy maturalnej, która wykonała piosenkę "Śpiewka 1920".

   Przedstawieniu towarzyszyło wzruszenie wywołane recytacją poezji oraz śpiewaniem pieśni patriotycznych .

   Uroczystość powoli dobiegała końca. Zostaliśmy pożegnani brawami i pochwałami uzyskanymi od nauczycieli. Wiedzieliśmy, że nasza praca nie poszła na marne. Na pewno ten dzień na długo zostanie w sercach pierwszoklasistów i wszystkich gości biorących udział w tej wyjątkowej uroczystości .

                                                           Wiktoria Chybił 3/5