"Jak zostać mistrzem, czyli refleksje laureata konkursu kuratoryjnego"


 

Konkursy kuratoryjne to doskonała okazja na sprawdzenie swoich umiejętności z danego jakub lodowski laureatprzedmiotu.Powszechnie uważa się, że są one przeznaczone tylko dla uczniów wybitnych, choć moim zdaniem każdy może wziąć w nich udział, a jeśli odpowiednio się przygotuje, ma szansę na sukces.

 

Po pierwsze, potencjalny uczestnik konkursu powinien wybrać przedmiot, który lubi najbardziej lub posiada o nim największą wiedzę. Z pewnością ułatwi to naukę. Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie wymagań do szkolnego etapu konkursu. Zawsze są one bardzo dokładnie opisane, a porządne zapoznanie się z nimi pozwoli uniknąć niemiłego zaskoczenia. Teraz można rozpocząć właściwe przygotowania. Powinno się pamiętać o tym, żeby informacji zawsze szukać w kilku różnych źródłach. Sam Internet może nie wystarczyć. Dlatego też warto zaopatrzyć się w słownik, encyklopedię itp.


Jeśli chodzi o sam konkurs to... należy się śpieszyć. Etap szkolny trwa tylko godzinę, a zadań do rozwiązania jest zazwyczaj około dwudziestu. Jednak i z tym można sobie poradzić. Pomóc powinno przejrzenie arkuszy z lat poprzednich. Można się z nich dowiedzieć jaki poziom trudności ma konkurs, jakiego typu zadania są najczęstsze itd.

Dodatkową motywacją do wzięcia udziału są uprawnienia, jakie przysługują laureatom. Są oni zwolnieni z danej części egzaminu gimnazjalnego, otrzymują ocenę celującą na świadectwie, a przede wszystkim mają otwartą drogę do liceum, ponieważ są zwolnieni z rekrutacji.

Warto więc spróbować wziąć w takim konkursie udział. Kolejna okazja w przyszłym roku szkolnym.

Jakub Lodowski klasa 3/3