DIGITAL YOUTH FORUM


 

Dnia 25 maja 2017r. klasa 2/5 pojechała na jednodniową wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik na DYF (Digital Youth Forum).   DYF jest to impreza na temat kreatywnego korzystania z nowych technologii. Młodzi i dorośli twórcy treści, aktywiści, innowatorzy i artyści podczas trzech 90 minutowych sesji, dzielili się własną pasją, historiami i uciechą. Opowiadali przede wszystkim o fake newsach i post-prawdzie, programowaniu, tworzeniu startupów,  kręceniu filmów, a nawet grach i streamowaniu. W każdej sesji można było zobaczyć 4-6 wystąpień. Pomiędzy nimi uczniowie mieli 50 minutowe przerwy, gdzie oglądali wystawy, rozmawiali z ekspertami, brali udział w mini warsztatach i szli na poczęstunek.

 2-5 w koperniku

Główną prowadzącą, przedstawiającą prelegentów była Ewa Dziemiadowicz - ekspertka od bezpieczeństwa on-line, terapeutka i trenerka. W pierwszej części uczniowie poznali ciekawą historię młodej pary, Zuzi i Andrzeja, kręcących własne filmy, o tym co kochają robić i jak podejmują nowe wyzwania. Oprócz tego dowiedzieli się prawdy o fake newsach oraz planów wobec popularnego facebooka. Zobaczyli także stworzonego przez Marcina Jokę robota Photona do nauki programowania dla dzieci. Sesję zakończyła grupa nastolatków, zupełnie podobna do nas, która dzięki wytrwałości w dążeniu do celu i chęci uświadamiania, stworzyła cover piosenki Where is the love. Kolejną  część zapoczątkowała prezentacja o prywatności i bezpieczeństwie w sieci. Następnie dwoje artystów Krystian Gontarek i Martyna Zych opisywali własne przygody związane z tworzeniem programów, startupów i streamowaniem. Później licealiści z Koła i Igor Falecki ukazali własne zainteresowania, pasje, chęci spełnienia marzeń i zbliżania się do nich z każdym dniem coraz bardziej.

W ostatniej sesji młodzież zobaczyła sławnego youtubera Rezigiusza. Opowiadał o własnej charytatywnej działalności, pokazując , że nie najważniejsza jest popularność, a pomoc innym. Po występie można było wziąć od niego autograf. Chwilę potem prezentację przedstawiły Kinga Woskowska, promująca stosowanie języka empatycznej komunikacji oraz Klaudia Kowalewska (21-letnia studentka medycyny). Na 3 roku studiów niestety usłyszała diagnozę nowotworu - chłoniaka Hodgkina. Nie załamała się i postanowiła dumnie stawić czoła chorobie, tworząc blog Pochłonięta. Po występie klasa powróciła do szkoły, a uczniowie poszli do domów.

Całe wydarzenie było transmitowane on-line na stronie digitalyouth.pl/forum. Młodzieży podobała się impreza. Otrzymali dawkę wiedzy odnośnie komputerów i przekonania, iż warto do końca dążyć do celu, bo dzięki temu spełnimy nasze marzenia.

Karolina Denkiewicz, 2/5