„Nowa krew i ciasteczka, czyli WUP…”


 

      Już po zmroku, sama, na spotkanie z nowymi nieznanymi jej ludźmi, zmierzała uczennica klasy 1/5  naszego gimnazjum, Urszula. W ręku miała swój skarb - postanowiła zaryzykować i pokazać go właśnie tym nieznanym ludziom. Gdy weszła do sali, jej nieśmiałość zwiększyła się. Tuż obok stał długowłosy, masywny brunet o buntowniczym wyrazie twarzy. Ubrany na czarno wydobywał ze swojej czarnej gitary elektrycznej posępne i chropowate dźwięki. Wyobraźnia już podsuwała jej zapach siarki…

      Wówczas Grzegorz, bo o nim, oczywiście, mowa, przywitał serdecznie Urszulę i ciepłym głosem zaprosił do wspólnego smakowania poezji i ciasteczek, które przyniósł na spotkanie. Rozpoczął się Wieczór Poezji Uczniowskiej.

wup nowakrew1 wup nowakrew3 

       Wśród zebranych sami artyści. Tym razem nastąpiły dwa debiuty poetyckie – Uli z pierwszej klasy  gimnazjum i Pauliny, zeszłorocznej maturzystki z naszej szkoły. W części muzycznej stały już bywalec WUP-u, pan Andrzej, zaprezentował trzy utwory grupy Dżem przy akompaniamencie swojej gitary. Także Grzegorz i prowadzący spotkanie nauczyciel (Dominik Zuziak) wykonali na gitarach elektrycznych utwór tej grupy, wykorzystując ekspresywne brzmienie efektów we wzmacniaczach.

      Poezja Urszuli i Pauliny zyskała uznanie publiczności. Dokładna analiza umożliwiła odkrycie w ich wierszach ciekawych mechanizmów konstrukcji utworów, otworzyła drogę nowym interpretacjom, pozwoliła dostrzec i docenić talent obu dziewczyn. Z pewnością wiersze te warte są poznania. Zresztą utwór Uli był już wcześniej nagrodzony wcześniej w pozaszkolnym konkursie poetyckim.

      Jak zwykle smakowitym daniem literackim była twórczość Aleksandra z 3.klasy naszego liceum. Złożona i nietypowa budowa jego wierszy to wspaniałe pole do popisu dla czytelników, inspiracja do wielu wrażeń, refleksji.

      Jednak przebojem wieczoru, a byliśmy w szkole do 20., była mroczna pieśń wykonana a capella przez Grzegorza z klasy 3 LO. Zaskakująca linia melodyczna, obecność akcentów liturgicznych wplecionych w koncepcję egzystencjalnych rozważań jednostki, modulacja głosu wykonawcy – to wszytko stworzyło niezwykłą mieszankę! Niech żałuje, kto nie słyszał i nie widział!

      Wieczór Uczniowskiej Poezji z 21 listopada ujawnił nowe talenty, dostarczył wielu wrażeń. Zapraszamy kolejnych młodych artystów na następne spotkanie, na którym chcemy już zaprezentować twórczość naszych uczniów (i wszystkich chętnych) także w zakresie plastyki, filmu, fotografii i innych dziedzin. Zapraszamy już w grudniu, szczegóły na li brusie!

 

                                                                                                    dzu