Rozstrzygnięcie konkursu na pracę o UE


 

Co prawda z lekkim " poślizgiem", ale Komisja Konkursowa w składzie: p.dyr. J. Kaczmara, p.wicedyr. J. Krawczyk, p. wicedyr. W. Wakuła i p. M. Romanowska, wytypowała spośród nadesłanych na konkurs 3 prac najlepszą pracę uczniowską! Zwycięzcą została Alicja Zuziak z kl. III/2! Gratulujemy! Mamy nadzieję, ze ten sukces zostanie dostrzeżony i doceniony zarówno przez nauczyciela języka polskiego jak i nauczyciela wos-u. Za tego drugiego gwarantuję osobiście.

M. Romanowska

Nagrodzona praca:

 

                                                                                                   Warszawa, 27 kwietnia 2014r.
Szanowny Panie Robercie Schumanie


            W dniu 1 maja 2004 Polska wstąpiła do grona państw związanych Unią Europejską. 
Wynik  referendum pokazał, że za przystąpieniem państwa polskiego do Unii Europejskiej opowiedzieli się nie tylko politycy, ale także większość społeczeństwa. Dziś, po 10 latach członkostwa możemy ocenić korzyści, jakie spotkały nasz kraj w wyniku tej decyzji.

            Dla mnie, jako młodego Polaka, członkostwo w UE jest bardzo pożyteczne. Przynależność do niej poczułam na własnej skórze. Uczestniczyłam w wielu unijnych projektach m.in. ,,Nie tylko dla orłów”, różnego rodzaju zajęciach dodatkowych w domach kultury. Mam możliwość wzięcia udziału w festynach, festiwalach,  mogę odwiedzić nowe centra kulturalne, których budowa była sfinansowana ze środków Wspólnoty. W wielu szkołach organizowane są wymiany z uczniami z innych państw Europy, tak jak w naszej szkole  np. wymiana z Niemcami.

            Unia Europejska ma wpływ na życie wszystkich obywateli Polski, na każdego
w innym stopniu. Dzięki Funduszom Europejskim wybudowano blisko 12 000 km dróg, w tym 1 355 km autostrad i dróg ekspresowych, które ułatwiły nam życie. Fundusze zachęcają młodych przedsiębiorców do prowadzenia własnej firmy, tworzy się programy szkoleniowe, upraszcza przepisy gospodarcze. Dzięki temu polski rynek dynamicznie się rozwija, powstało około 352 000 nowych miejsc pracy. 47 590 km nowych sieci Internetu szerokopasmowego pozwoliło wielu ludziom na łatwy, szybki dostęp do Internetu, tym samym integrację z obywatelami z całego świata.

            Po otwarciu rynków pracy między innymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, czy Szwecji, wielu rodaków skorzystało z szansy budowania swej przyszłości poza Polską, w Europie. Co więcej, przystąpienie do Wspólnoty pozwala nam lepiej promować nasz kraj poza jego granicami, jest to z pewnością, kolejny pozytywny aspekt zjednoczenia. W wyniku takich działań, Polska stała się krajem rozpoznawalnym na świecie i chętniej odwiedzanym przede wszystkim ze względu na walory turystyczne, ale też na przykład kulinarne - polski bigos czy polskie pierogi są znane w całej Europie.

            W wyniku wstąpienia do Wspólnoty nasz kraj zyskał bardzo dużo. Korzyści wynikające z członkostwa mają charakter polityczny, gospodarczy i społeczny. Integracja umożliwiła swobodne podróżowanie (bez kontroli granicznych), osiedlanie się i podejmowanie pracy w różnych państwach członkowskich, ponadto poprawiła się jakość życia.. Dostosowaliśmy nasze standardy do standardów europejskich w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego, pracy, zdrowia i edukacji. 

Jedyną poważniejszą negatywną konsekwencją jest zrzeczenie się częściowej suwerenności regionów objętych wspólną polityką oraz wyższość prawa unijnego nad prawem krajowym
i to można by uznać za ustępstwo wobec Unii. 

            Na najbliższe siedem lat do dyspozycji będziemy mieli aż 72,9 mld euro. Kolejne lata to okres jeszcze większej koncentracji na kwestiach ochrony środowiska. Niezauważone nie zostaną też kwestie utworzenia kolejnych miejsc pracy, bezpieczeństwa energetycznego, administracji państwowej. Polska zamierza iść, można by powiedzieć, za Pana przykładem w kierunku ściślejszej integracji z resztą Europy, równocześnie wyrównując poziom życia Polaków z poziomem życia w krajach zachodnich.     

            Podsumowując, Unia Europejska była i będzie dla nas - Polski -pomocną dłonią
w czasach kryzysu, dobrym doradcą w chwilach zawahania oraz przyjaznym sąsiadem, który jest oparciem w momentach zagrożenia.      

I pomyśleć, że ojców zjednoczonej Europy, takich jak Pan i Pańscy następcy, uważało się za  upartych idealistów, czy wręcz utopistów.  Może być Pan przykładem dla dzisiejszej młodzieży, która często nie wierzy, że ich pomysły mogą kiedykolwiek zostać zrealizowane. Udowadnia Pan, że warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia. 

Z poważaniem

Obywatelka Unii Europejskiej    Ala Zuziak, klasa III/2