Frankofile świata łączcie się!... czyli Dzień Frankofonii w Gimnazjum nr 142


 

frankofonia


26 marca 2014 r. w naszej szkole odbyły się obchody światowych Dni Frankofonii. Wszystkie klasy francuskojęzczne były bardzo podekscytowane. Przygotowania trwały w najlepsze już od paru tygodni i wszyscy mieli pełne ręce roboty.

W tym roku głównym bohaterem Dni Frankofonii została Kanada, a w szczególności – prownincja Quebec, w której językiem urzędowym jest francuski. W związku z tym cała impreza utrzymana była w kanadyjskiej konwencji – w  szkole roiło się od czerwono-białych flag z liściem klonowym, plakatów zachęcajacych do udziału we Frankofonii, a na korytarzach czuć było smakowitą woń przygotowywanych specjalnie na tą okazję pancakes’ów.

Szkoła miała również zaszczyt gościć uczniów z gimnazjum Zamojskiego oraz polskiego konsula z Kanady, specjalistkę w dziedzinie języka francuskiego i Kanadyjkę, którzy opowiedzili nam wiele ciekawych rzeczy o tym państwie.

Kiedy po drugiej godzinie lekcyjnej sala gimnastyczna była już przygotowana, dołączyły wszyskie francuskie klasy i zjawili się nasi goście, obchody Dnia Frankofonii rozpoczęły się na dobre. Na początku pan konsul zdradził nam parę ciekawostek dotyczących Kanady. Dowiedzieliśmy się na przykład, że mimo iż jest ona 32 razy większa od Polski, mieszka w niej mniej ludzi. Poznaliśmy parę interesujących faktów dotyczących rdzennych mieszkańców Kanady oraz  życia codziennego Kanadyjczyków. Potem konsul cierpliwie wysłuchał wszystkich naszych pytań i na każde z nich dał zaskakującą odpowiedź.

Następnie przystąpiliśmy do drugiego etapu konkursu wiedzy o Kanadzie. Uczniowie naszego gimnazjum oraz nasi goście z Zamojskiego, którzy przeszli zwycięsko pierwszy etap, rozpoczęli rozwiązywanie testu. Pani Romska odczytała na głos wszystkie pytania tak, żeby wszyscy obecni wiedzieli, czego dotyczą. Po konkursie uczestnicy wrócili na swoje miejsca, jury przystąpiło do sprawdzania testów, a mikrofon przejęła specjalistka w dziedzinie języka francuskiego. Opowiedziała nam, jaki dialekt francuskiego przywieźli do Quebecu osadnicy i o tym, jak ten język zmieniał się z upływem lat. Okazało się, że duży wpływ miały na niego język angielski oraz ten, którym posługiwali się rdzenni mieszkańcy Kanady. Potem odbyła się debata po polsku i po francusku na temat sztuki kanadyjskiej pisarki, Suzanne Lebeau, pokazującej ciężki los dzieci podczas wojny. Później do głosu doszła pani, która, chociaż z pochodzenia jest Szkotką, na co dzień mieszka w tym Kanadzie i uznaje ją za prawdziwą „wieżę Babel”. Była również pod wrażeniem tego, jak dobrze niektórzy uczniowie naszej szkoły znają francuski. Następnie ogłoszono wyniki konkursu. Zdecydowanie triumfowali nasi goście z Zamojskiego, którym udało się zająć pierwsze i trzecie miejce. Drugie zdobyła uczennica naszej szkoły. Cóż, przyznam nieskromnie, że to ja...

Na koniec wszystkich poczęstowano popularnymi w Kanadzie i USA pancakes’ami z syropem klonowym. Były pyszne.

Bardzo przyjemnie spędziliśmy czas, przy okazji ucząc się czegoś ciekawego. Myślę, że wszyscy mile wspominamy ten dzień i z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Frankofonii.

Gabriela Sagała, kl. 2/1